Latający Teatr Kantorowi

Projekt artystyczny o nazwie Latający Teatr Kantorowi, był inicjatywą mającą na celu integrację środowiska artystycznego związanego z teatrem offowym, młodzieżowym i pozainstytucjonalnym w Polsce, wokół postaci Tadeusza Kantora, jego sztuki i wokół Wielopola Skrzyńskiego jako źródła inspiracji twórczej. Pierwotnie celem projektu było przygotowanie i publiczny pokaz spektaklu inspirowanego twórczością Tadeusza Kantora oraz przeprowadzenie warsztatów artystycznych dla mieszkańców Wielopola Skrzyńskiego. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu była Monika Adamiec, która do realizacji tego zadania zaprosiła prof. Leszka Mądzika, polskiego scenografa, reżysera teatralnego, malarza, fotografa, profesora sztuk plastycznych twórcę Teatru Scena Plastyczna KUL. Natomiast do udziału w spektaklu zaprosiła artystów związanych z pozainstytucjonalnym ruchem teatralnym w Polsce, reżyserów, instruktorów, aktorów: Karinę Górę z Tomaszowa Mazowieckiego, Annę Jamrozek-Sowa z Rzeszowa, Monikę Nitkiewicz-Mitrut z Kraśnika, Grażynę Tabor z Raciborza, Barbarę Wójcik-Wiktorowicz z Jaworzna, Marka Kościółka z Maszewa i Marcina Woszczewskiego z Rudy-Huty. Sama również zaangażowała się w powstanie spektaklu „Źródło”, który zapoczątkował istnienie grupy teatralnej. Jako datę powstania teatru, zespół przyjął datę premiery „Źródła”, tj. 4 lipca 2019 r. Latający Teatr Kantorowi (już jako teatr), jeszcze podczas trwania projektu, zrealizował samodzielnie spektakl plenerowy „Gość Specjalny”, którego premiera odbyła się w Wielopolu Skrzyńskim 6 lipca 2019 r. Do tego Działania artyści zaprosili Agnieszkę Woszczewską oraz młodych aktorów z teatrów: Milenę Wójcik i Juliana Maziarza (Teatr Kantor Wymiany Myśli – Wielopole Skrzyńskie) oraz Szymona Woszczewskiego (Teatr OKO i MMS impro – Ruda-Huta). Po roku owocnej współpracy powstał kolejny spektakl „WAŻNE OKNO. Hommage dla Marii Stangret.”. Tym razem reżyserii podjął się Paweł Passini, uznany w Polsce i za granicą reżyser teatralny, twórca i dyrektor neTTheatre. Zdobywca m.in. Nagrody im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera.
Ze względu na trwającą pandemię spektakl nie miał jeszcze swojej oficjalnej premiery. Pokaz przedpremierowy, przy udziale niewielkiej publiczności miał miejsce w Wielopolu Skrzyńskim 14 lipca 2020 r. 

Latający Teatr Kantorowi jest otwarty na współpracę z wszelakimi Instytucjami Kultury w zakresie prezentacji spektakli i edukacji teatralnej inspirowanej twórczością Tadeusza Kantora.

 

Zobacz także

KANTOR TU JEST

Gość Specjalny