Gość Specjalny

 


 
Spektakl plenerowy

Występują: Monika Adamiec, Monika Nitkiewicz-Mitrut, Grażyna Tabor, Agnieszka Woszczewska, Barbara Wójcik-Wiktorowicz, Marek Kościółek, Marcin Woszczewski, 

Gościnnie:
Milena Wójcik, Julian Maziarz, Szymon Woszczewski,

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Fot. Damian Budziwojski

 „Latający Teatr Kantorowi” to ogólnopolski projekt artystyczny, którego celem jest spotkanie i wspólna twórcza praca w miejscu dla teatru szczególnym, miejscu narodzin Tadeusza Kantora, w Wielopolu Skrzyńskim.

Pobyt w Wielopolu Skrzyńskim latem 2019r.,  historia galicyjskiego miasteczka, jego mieszkańców,  poszukiwania artystyczne oraz twórczość Tadeusza Kantora, okazały się wyjątkowo inspirujące dla uczestników ogólnopolskiego projektu Latający Teatr Kantorowi. W wyniku tych poszukiwań aktorzy  teatru Latający Teatr Kantorowi wspólnie, przygotowali w przestrzeni Wielopola Skrzyńskiego spektakl plenerowy pt. „Gość Specjalny”.

„Gość Specjalny”  to – inspirowany przestrzenią, opowieściami mieszkańców, historią miejsca – teatralny spacer – procesja po galicyjskim miasteczku. Podczas spektaklu aktorzy, zabierają widzów w teatralną podróż, by opowiedzieć o dawnym miasteczku, przywołać wspomnienia, sprowokować  wyobrażenia, ukazać mieszkańcom ich miejscowość z zupełnie innej perspektywy.

Gość Specjalny to  spektakl plenerowy/happening inspirowany twórczością Tadeusza Kantora i Brunona Schulza, adoptowany w przestrzeni miasteczka do którego zostaną zaproszeni aktorzy Latającego Teatru Kantorowi.  
Spektakl/happening jest połączeniem średniowiecznych stacji – mansjonów z podróżą sentymentalną – spacerem/procesją po mieście.
W poszczególnych miejscach  starówki tj. Rynek, Synagoga, plac przy kościelny, kamienice i uliczki miasta  odbywają się sceny  nawiązujące do historii społeczności przedwojennych galicyjskich miasteczek, związane z życiem ich mieszkańców, historii miejsca, a to wszystko w oparciu o wyjątkową  twórczości Brunona Schulza i Tadeusza Kantora.
 Dla obu tych twórców najważniejszymi miejscami w ich życiu i twórczości pozostało miejsce ich urodzenia i dzieciństwa. Te wspomnienia i ogromna wrażliwość stały się inspiracją do powstania wybitnych onirycznych opowiadań Schulza i wnikliwych pism poruszających spektakli Tadeusza Kantora. Utwory te utwory w sposób poetycki przywołują dawną świetność i klimat miasteczek, ich tajemnice. Stają się one inspiracją do przeprowadzenia  spektaklu/happeningu Gość Specjalny  przygotowanego w przestrzeni miasta.

Prowadzeni głosem ciekawości,  widzowie idą uliczkami miasta od mansjonu do mansjonu, od stacji do stacji. Od narodzin, dzieciństwa, przez młodość, dojrzałość, aż po kres. Słowa z pism Tadeusza Kantora oraz poetyckich  opowiadań Brunona Schulza wplecione w „nici wiatru”, w okna kamienic, zaułki i place to opowieść o mieście, o jego mieszkańcach, o historii regionu, kraju. W taki sposób widz jako ten  „Gość Specjalny” zwiedza – odwiedza miasto, by dzięki energii  miejsca (genius loci) innemu spojrzeniu i gotowości doznawać  własnego poczucia obecności i czujności.

Premierowe działanie artystyczne wywarło ogromne wrażenie na mieszkańcach Wielopola Skrzyńskiego, pozostawiając ich w zamyśleniu, szacunku dla przeszłości, a jednocześnie w poczuci dumy z bycia mieszkańcem tego miasta, tego regionu i spadkobiercą tej kultury.

Premiera Wielopole Skrzyńskie 5 lipca 2019r.

Czas trwania spektaklu/ happeningu: 60 – 90 minut
Miejsce: ulice i place w obrębie starówki danego miasta
Występują:

  • Monika Adamiec (Teatr M.D.K. czyli Młode Dzielne Kuropatwy – Rzeszów),
  • Grażyna Tabor (Teatr Tetraedr – Racibórz),
  • Monika Nitkiewicz – Mitrut (Teatr NoToCo – Kraśnik),
  • Barbara Wójcik – Wiktorowicz (Teatr Sztuk – Jaworzno),
  • Agnieszka Woszczewska (Teatr OKO – Ruda-Huta),
  • Marek Kościółek (Teatr Krzyk – Maszewo),
  • Marcin Woszczewski (Teatr OKO – Ruda-Huta).

Dzieci:

  • Milena Wójcik (Teatr Kantor Wymiany Myśli – Wielopole Skrzyńskie),
  • Julian Maziarz (Teatr Banalia – Rzeszów),
  • Szymon Woszczewski (Teatr OKO – Ruda-Huta).

Spektakl powstał we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Wielopolskiej im. Tadeusza Marii Kantora w Wielopolu Skrzyńskim oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim w ramach projektu Latający Teatr Kantorowi w lipcu 2019r.

Zobacz także

KANTOR TU JEST